Festival Animánie
16. - 19. 11. 2023
Moving Station
Plzeň

18. ročník Festivalu Animánie

mezinárodní soutěže tvůrců do 26 let

Chystáme pro Vás příští ročník Festivalu Animánie. Uvidíme se 16. - 19. listopadu!

Call for Entries!

03.04.2024

Call for Entries!

Otevíráme přihlašování do filmové soutěže Festivalu Animánie 2024! Své filmy nám můžete hlásit prostřednictvím platformy FilmFreeway až do 1.září 2024.

Tradičně se soutěží ve věkových kategoriích MINI (do 13 let), MIDI (14-19 let) a MAXI (do 26 let).

A kdo si s angličtinou neporadí, ten může vyčkat na náš přihlašovací formulář zde na webu, jak jste zvyklí.

Těšíme se na vaše příspěvky!

Animánie bude na Šumavě

11.01.2024

Animánie bude na Šumavě

Animánie na Šumavě je první ročník festivalu animace a animovaného filmu pro děti, dospívající i dospělé v Sušici, který vychází z již léty ověřeného Festivalu Animánie v Plzni. Přijďte vyzkoušet kouzlo animace a vytvořte si vlastní film dle svého scénáře, zhlédněte řadu animovaných filmů od dětských i dospělých tvůrců a nechte se inspirovat světem fantazie v game zóně, kde se pokusíme představit videohry jako další uměleckou formu. Více informací na: https://www.kulturasusice.cz/animanie-na-sumave/

Soutěž

Soutěž
Mezinárodní Festival Animánie je největší a nejstarší soutěžní přehlídkou audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. Do soutěže se tradičně hlásí krátké animované snímky z celého světa, z několika stovek přihlášených jich dramaturgická rada vybere celkem 150. Vybrané animované filmy se utkají ve třech kategoriích podle věku svých tvůrců: MINI (pro tvůrce do 13 let), MIDI (14-19 let) a MAXI (20-26 let). O vítězích rozhodne mezinárodní porota, která v jednotlivých kategoriích udělí festivalové ceny Animáničky a také Cenu Honzy Příhody jako poctu bývalému dlouholetému řediteli festivalu.

Porota

Porota
Eva Gubčová

Eva Gubčová

Doc. PhDr. Eva Gubčová, ArtD. – absolventka Katedry rozhlasovej a televíznej žurnalistiky Univerzity Jána Amosa Komenského v Bratislave. Dlhé roky pracovala ako strihačka v Spravodajskom, neskôr v Krátkom filme v Bratislave. Má na svojom konte viac ako štyristo krátkometrážnych filmov, z toho asi polovicu tvoria filmy animované. Viaceré získali ocenenia na domácich i zahraničných filmových festivaloch a prehliadkach. Od roku 1995 pôsobila ako pedagogička v Ateliéri animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v rokoch 2008 až 2022 ako vedúca Ateliéru.

Magdalena Hejzlarová

Magdalena Hejzlarová

Vystudovala Filmovou a televizní grafiku na UMPRUM. Své filmy charakterizuje jako poetické, výtvarné vyprávění s dokumentárními prvky. Ráda se nechává inspirovat starými mytologickými příběhy a zkoumá, v jaké formě se objevují v dnešním světě. Je autorkou krátkého animovaného filmu Dominikovy příběhy a jejím oblíbeným tématem je v poslední době spánek. V současnosti pracuje na filmu Hun Tun pojednávajícím o dívce, jež trpí nespavostí. Kromě animace se věnuje kresbě, malbě a grafice.

Martin Vandas

Martin Vandas

Producent celovečerních animovaných i hraných filmů a dokumentů, sběratel filmových plakátů, otec, milovník knih a maratonský běžec. Absolvoval Filmovou produkci na FAMU a Filmovou vědu na FF UK. Je členem Evropské filmové akademie, zakládajícím členem Asosiace animovaného filmu a expertem českého Fondu kinematografie a slovenského Audiovizuálního fondu. Produkoval mimo jiné filmy jako Fany a pes, Přes hranici nebo Jedné noci v jednom městě. Rovněž stojí za filmy oceňované animátorky Darii Kashcheevy Dcera a Electra.