Festival Animánie
16. - 19. 11. 2023
Moving Station
Plzeň

18. ročník Festivalu Animánie

mezinárodní soutěže tvůrců do 26 let

Chystáme pro Vás příští ročník Festivalu Animánie. Uvidíme se 16. - 19. listopadu!

Animánie bude na Šumavě

11.01.2024

Animánie bude na Šumavě

Animánie na Šumavě je první ročník festivalu animace a animovaného filmu pro děti, dospívající i dospělé v Sušici, který vychází z již léty ověřeného Festivalu Animánie v Plzni. Přijďte vyzkoušet kouzlo animace a vytvořte si vlastní film dle svého scénáře, zhlédněte řadu animovaných filmů od dětských i dospělých tvůrců a nechte se inspirovat světem fantazie v game zóně, kde se pokusíme představit videohry jako další uměleckou formu. Více informací na: https://www.kulturasusice.cz/animanie-na-sumave/

Gratulujeme vítězům!

21.11.2023

Gratulujeme vítězům!

Hlavní Cenu Animáničku získávají filmy:

Backrooms: Příručka přežití (Michal, Lukáš, Martin a Filip ze 11. ZŠ Plzeň, Animánie)

Páté patro (Tereza Burianová, UMPRUM)

Through Rose-Colored Glasses (Franciszka Stańczyk, Legnicka akademia filmowa, Polsko)

The Magic Pencil (year 3º G1 students of EB de Fernão de Magalhães School, Anilupa, Portugalsko)

Little Black Riding Hood in the Land of Emotions (Estrada Poznańska, Polsko)

Dvě babičky (Anežka Havrdová, ZŠ Kairos)

Homonyma (Alžběta Černohlávková, Střední škola umění a designu a Vyšší odborná škola Brno)

Catastrophe (Mocong Yuan, Royal College of Art, Velká Británie)

Potlach (Kristýna Košutová, Střední umělecká škola Ostrava)

Cenu dětské poroty získává film:

Adil (kolektiv 12 dětí , camera-etc, Belgie)

Cenu studentské poroty získává film:

In the Shadows (Nico Isaque Barrett, Chapman University, USA)

Cenu diváků získává film:

Světla (Jitka Nemikinsová, Analog Vision + FAMU)

Cenu Honzy Příhody získává film:

Tasemnice Zdeňka Matěje Kuděje (ZUŠ Ledeč nad Sázavou)

Čestné uznání získávají filmy:

Démon (Benjamin Kubíček, Gabriela Kovalčíková, Oskar Škampa, Lilian Stadlerova, Studio Scala)

Existence (Niko Mlynarčík, UTB Zlín)

Leafing Through Old Books (Aharon Engel, Tahel Bar Shefi, Nitay Kinkulkin, Piris Eliyahu, Olga Goltser, Max Epstein, Izrael)

The Specialists (Delphine Hermans, camera-etc, Belgie)

Never Upon A Time (children of Fabrizio De André Kindergarten of Pisa, in cooperation with Home Movies Foundation, Italy)

Alien Protocol (Jonáš Peč, Tomáš Ondra, Studio Scala)

Us (Nika Zhukova, Eli Hofman, Bezalel Academy of Art and Design, Izrael)

Cenu za nejhranější hru letošního festivalu získává:

Money Hunt (Filip Ouda, Aeroškola)

Soutěž

Soutěž
Mezinárodní Festival Animánie je největší a nejstarší soutěžní přehlídkou audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. Do soutěže se tradičně hlásí krátké animované snímky z celého světa, z několika stovek přihlášených jich dramaturgická rada vybere celkem 150. Vybrané animované filmy se utkají ve třech kategoriích podle věku svých tvůrců: MINI (pro tvůrce do 13 let), MIDI (14-19 let) a MAXI (20-26 let). O vítězích rozhodne mezinárodní porota, která v jednotlivých kategoriích udělí festivalové ceny Animáničky a také Cenu Honzy Příhody jako poctu bývalému dlouholetému řediteli festivalu.

Porota

Porota
Eva Gubčová

Eva Gubčová

Doc. PhDr. Eva Gubčová, ArtD. – absolventka Katedry rozhlasovej a televíznej žurnalistiky Univerzity Jána Amosa Komenského v Bratislave. Dlhé roky pracovala ako strihačka v Spravodajskom, neskôr v Krátkom filme v Bratislave. Má na svojom konte viac ako štyristo krátkometrážnych filmov, z toho asi polovicu tvoria filmy animované. Viaceré získali ocenenia na domácich i zahraničných filmových festivaloch a prehliadkach. Od roku 1995 pôsobila ako pedagogička v Ateliéri animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v rokoch 2008 až 2022 ako vedúca Ateliéru.

Magdalena Hejzlarová

Magdalena Hejzlarová

Vystudovala Filmovou a televizní grafiku na UMPRUM. Své filmy charakterizuje jako poetické, výtvarné vyprávění s dokumentárními prvky. Ráda se nechává inspirovat starými mytologickými příběhy a zkoumá, v jaké formě se objevují v dnešním světě. Je autorkou krátkého animovaného filmu Dominikovy příběhy a jejím oblíbeným tématem je v poslední době spánek. V současnosti pracuje na filmu Hun Tun pojednávajícím o dívce, jež trpí nespavostí. Kromě animace se věnuje kresbě, malbě a grafice.

Martin Vandas

Martin Vandas

Producent celovečerních animovaných i hraných filmů a dokumentů, sběratel filmových plakátů, otec, milovník knih a maratonský běžec. Absolvoval Filmovou produkci na FAMU a Filmovou vědu na FF UK. Je členem Evropské filmové akademie, zakládajícím členem Asosiace animovaného filmu a expertem českého Fondu kinematografie a slovenského Audiovizuálního fondu. Produkoval mimo jiné filmy jako Fany a pes, Přes hranici nebo Jedné noci v jednom městě. Rovněž stojí za filmy oceňované animátorky Darii Kashcheevy Dcera a Electra.