Soutěž

Soutěž
Mezinárodní Festival Animánie je největší a nejstarší soutěžní přehlídkou audiovizuální tvorby dětí a mládeže do 26 let. Do soutěže se tradičně hlásí krátké animované snímky z celého světa, z několika stovek přihlášených jich dramaturgická rada vybere celkem 150. Vybrané animované filmy se utkají ve třech kategoriích podle věku svých tvůrců: MINI (pro tvůrce do 13 let), MIDI (14-19 let) a MAXI (20-26 let). O vítězích rozhodne mezinárodní porota, která v jednotlivých kategoriích udělí festivalové ceny Animáničky a také Cenu Honzy Příhody jako poctu bývalému dlouholetému řediteli festivalu.

Porota

Porota
Eva Gubčová

Eva Gubčová

Doc. PhDr. Eva Gubčová, ArtD. – absolventka Katedry rozhlasovej a televíznej žurnalistiky Univerzity Jána Amosa Komenského v Bratislave. Dlhé roky pracovala ako strihačka v Spravodajskom, neskôr v Krátkom filme v Bratislave. Má na svojom konte viac ako štyristo krátkometrážnych filmov, z toho asi polovicu tvoria filmy animované. Viaceré získali ocenenia na domácich i zahraničných filmových festivaloch a prehliadkach. Od roku 1995 pôsobila ako pedagogička v Ateliéri animovanej tvorby Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave, v rokoch 2008 až 2022 ako vedúca Ateliéru.

Magdalena Hejzlarová

Magdalena Hejzlarová

Vystudovala Filmovou a televizní grafiku na UMPRUM. Své filmy charakterizuje jako poetické, výtvarné vyprávění s dokumentárními prvky. Ráda se nechává inspirovat starými mytologickými příběhy a zkoumá, v jaké formě se objevují v dnešním světě. Je autorkou krátkého animovaného filmu Dominikovy příběhy a jejím oblíbeným tématem je v poslední době spánek. V současnosti pracuje na filmu Hun Tun pojednávajícím o dívce, jež trpí nespavostí. Kromě animace se věnuje kresbě, malbě a grafice.

Martin Vandas

Martin Vandas

Producent celovečerních animovaných i hraných filmů a dokumentů, sběratel filmových plakátů, otec, milovník knih a maratonský běžec. Absolvoval Filmovou produkci na FAMU a Filmovou vědu na FF UK. Je členem Evropské filmové akademie, zakládajícím členem Asosiace animovaného filmu a expertem českého Fondu kinematografie a slovenského Audiovizuálního fondu. Produkoval mimo jiné filmy jako Fany a pes, Přes hranici nebo Jedné noci v jednom městě. Rovněž stojí za filmy oceňované animátorky Darii Kashcheevy Dcera a Electra.