Datum Čas Program Místo
19.11. Čtvrtek 14.50 - 19.00 Čtvrteční porce čerstvých her

Čtvrteční porce čerstvých her

Hra

Ve čtvrtek začneme náš herní program výběrem krátkých studentských her, na které navážeme dobrodružnou adventurou The Dungeon of Naheulbeuk, ve které se staneme součástí skupiny čarodějů a bojovníků na cestě za poklady a epickými bitvami.

Dále se můžeme těšit na rozhovor se Scey – herní vývojářkou, ilustrátorkou a programátorkou, která nám na festival dodala demo svojí nejnovější hry, která bude vycházet v průběhu listopadu – I Have Lived. Tuto atmosférickou adventuru budeme mít možnost si zahrát jako první na světě, tak to určitě nepropásněte!

14:50 – 15:00 – trailery

15:00 – 15:30 – studentské hry

15:30 – 16:30 – The Dungeon of Naheulbeuk je akční strategická adventura na motivy stolních fantasy her od vývojářů v Artefacts studio. Na cestě za poklady a dobrodružstvím vaší postavu budou provázet postavy s různými schopnostmi a je jen na vás, jak hru budete hrát.

16:30 – 17:30 – Once more  – vizuální novela od autorky Babu Mládové alias Babufactory. Demo obsahuje úvodní střih nejdůležitějším začátkem temného a mysteriózního příběhu zmizení mladé dívky, cestování dimenzemi a setkání s nadlidskými bytostmi.

17:30 – 19:00 – I have livedatmosférická adventura následující dívku a draka propojené řetězem od studia HER.E, které tvoří sestry Sylva a Jana Ježková, známé pod přezdívkami Scey a Glow. Hra vyjde tento rok na Windows přes herní portál Steam.

čtvrtek 19.11. 14:50

A TV2
15.00 - 16.00 Soutěžní blok A – MINI czsk

Soutěžní blok A – MINI czsk

Soutěžní blok

Veselé Vánoce

Čarovná Zmrzlina

Dračí svět

Hlaneta

Hokej mezi nebem a zemí

Jarní příběh

Kde se vzaly stíny

Minuta ekologie

Moderní pohádka

O kouzelném lese

 

30:24:00

čtvrtek 19.11. 15:00

A TV1
16:00 - 16:30 Adrian Kukal: Spot a videoklip

Adrian Kukal: Spot a videoklip

Prezentace

Jak vznikal Admirál Schwarzenberg

Výlet do teorie a praxe tvorby nejen animovaných filmových spotů přinese v programu Animánie český režisér Adrian Kukal. Pro diváky připravuje prezentaci vzniku dnes již kultovního volebního spotu pro české prezidentské volby a další rady, jak vytvořit svižný a poutavý spot či klip, včetně ukázek vlastní tvorby.

 

Adrian KUKAL, režisér, výtvarník, dramaturg a pedagog.

V roce 2007 absolvoval obor režie animované a multimediální tvorby na FAMU v Praze. Během studia zakládá volné umělecké sdružení KUFEJ-FEJKU studio, v němž se nadále věnuje tvorbě volné i užité grafiky a to jak tiskové tak televizní (TV Óčko, Otázky Václava Moravce, ČT 1 a dal.), ilustracím, komiksu, web designu, animované i multimediální tvorbě se zaměřením na videoklipy (Monkey Business, Xindl X, Ty syčácy a dal.) a originálním autorským spotům či upoutávkám („Admirál Schwarzenberg: Jdeme do toho!“, volební 3D spot pro Karla Schwarzengerga a další).  Spolupracuje jako režisér a scénárista s několika televizemi v ČR především na pořadech pro děti a mládež a to jak formátu hudebního tak dokumentárního. Jeho grafická a filmová tvorba mu vynesla četná ocenění jak v Čechách tak v zahraničí (Praha, Zlín, Telč, Bratislava, Poznaň, Vídeň, Benátky, Francie, USA a dal.),

Do dnešního dne má na kontě více jak 20 filmových projektů a to jak animovaných tak dokumentárních nevyjímaje  knižní ilustrace a soukromé autorské výstavy.

čtvrtek 19.11. 16:00

A TV1
16.30 - 17.00 Animátorská polepšovna 1 – Jak si doma vyrobit animační studio

Animátorská polepšovna 1 – Jak si doma vyrobit animační studio

Workshop

Uděláme z vás lepšího animátora! V naší polepšovně se naučíte nízkorozpočtové, profesionální animační postupy, které využijete ve své tvorbě.

Rádi byste animovali, ale nevíte jak na to? Jak se vlastně dá začít, když člověk nemá animační studio ani profesionální foťák?
Nic se nebojte! Společně si ukážeme, že animovat se dá i s tím, co máte běžně doma a co nosíte denně po kapsách. Krůček po krůčku si v rámci kurzu sestavíte vlastní domácí studio. Tak si pojďte smočit prsty do světa animace!

Workshopem vás provede Ondřej Lazar, lektor Animánie a student animované a interaktivní tvorby na Sutnarce v Plzni.

čtvrtek 19.11. 16:30

A TV1
17.00 - 18.00 Soutěžní blok E – MINI int

Soutěžní blok E – MINI int

Soutěžní blok

Čas skrytý v jádru jedné školy

Čelisti

Čtvero ročních období

Digihlad

Dívčí síla

Přátelství v plamenech

Rukama

Strážce papíru

Tajemná směs

Taneční duel

Tři jednorožci

 

40:37:00

čtvrtek 19.11. 17:00

A TV1
18.00 - 19.00 Soutěžní blok I – MAXI czsk

Soutěžní blok I – MAXI czsk

Soutěžní blok

Royal Date

Dalekohled

Odpolední čaj

Příběh o tom, jak vznikl a zanikl svět

Skorokruh

B.O.P.

Kaštánek

Neo

Zoo

Dědovy cesty

Co jsem viděl na prázdninách: Budapešť 2017

 

41:57:00

čtvrtek 19.11. 18:00

A TV1
19.00 - 20.00 Slavnostní zakončení a vyhlášení cen Animánička 2020

Slavnostní zakončení a vyhlášení cen Animánička 2020

Ceremoniál

Je-li téma festivalu „Pozpátku“, nelze začít jinak, než festival slavnostně ukončit. Animáničky, ceny dětské a studentské poroty i čestná uznání tedy rozdáme netradičně hned v úvodu. To vše za přísných bezpečnostních podmínek, o jejichž dodržování se postará slavný Cirkus Paciento.

čtvrtek 19.11. 19:00

A TV1
20.11. Pátek 14.50 - 19.00 Páteční porce čerstvých her

Páteční porce čerstvých her

Hra

Hned na začátek budeme mít možnost shlédnout rozhovor s Babu Mládovou, ilustrátorkou a herní vývojářkou z Plzně. Popovídáme si o vývoji její nejnovější hry – vizuální novely Once more, kterou si následně i zahrajeme jako demo.

Později odpoledne se podíváme na gameplay pixelové hry Beyond the Senses: Lucid dreamers od vývojářského studia HER.E, která je online a zdarma, tak se připojte!

14:50 – 15:00 – trailery

15:00 – 16:00 – Once morevizuální novela od autorky Babu Mládové alias Babufactory. Demo obsahuje úvodní střih nejdůležitějším začátkem temného a mysteriózního příběhu zmizení mladé dívky, cestování dimenzemi a setkání s nadlidskými bytostmi.

16:00 – 17:00 – Beyond the Senses: Lucid Dreamers je pixelová retro hra od studia HER.E, které tvoří sestry Sylva a Jana Ježková, známé pod přezdívkami Scey a Glow. Tuto adventuru si můžete zahrát online přes prohlížeč či na zařízeních s androidem. Příběh se točí okolo skupiny přátel ve světě plném snů, tajemství a barev.

17:00 – 18:00 – Studentské hry

18:00 – 19:00 – Hades je velmi kladně oceňovaná akční bojová hra s bohatým příběhem a nádherným vizuálem od nezávislého studia Supergiant Games. Hlavní hrdina, Zagreus, je synem boha podsvětí, který se rozhodne uprchnout na povrch do světa lidí. A my jako hráči mu v tom musíme pomoci.

 

pátek 20.11. 14:50

A TV2
15.00 - 16.00 Soutěžní blok B – MINI int

Soutěžní blok B – MINI int

Soutěžní blok

100% holka

Argonautika

Cesta do Říma

Cestuj, hleď, rozhlížej

Cochonou a kočičí tlupa

Eva a Garak

Fatamňaugána

Fly

Jak Jelimánek a kuře zachránili Měsíc

Kapela ohrožených zvířat

Kde žít?

Kdybych mohla všechno

Kouzelný dům

 

37:59:00

pátek 20.11. 15:00

A TV1
16:00 - 16:30 Animetod – online metodika

Animetod – online metodika

Prezentace

Animánie uvádí historicky první díl online metodiky ANIMETOD.

Převádíme léta praxe a zkušeností patnáctileté Animánie do podoby, která bude přístupná všem tam, kde to budete potřebovat. Doma, ve škole, na kroužku, na výjezdech. Postačí jen internetové připojení.

Animetod je seriál, možná nekonečný, jako je nekonečnost tvorby a učení (se) samo. V tomto roce pracujeme na jeho první části. Ta je určena především učitelům, lektorům, vedoucím kroužků, v neposlední řadě všem, které jakýkoliv díl zaujme a stane se užitečným v jeho pedagogické nebo tvůrčí práci..

Animetod nabídne sérii lekcí ve třech částech: Proč a jak, Filmová gramatika a Filmová praxe.
Každá lekce nabídne mnohovrstevné výukové materiály – výuková videa, textový a obrazový doprovod, odkazy na inspirační zdroje i pracovní listy ke stažení. Seriál dosud čítá přes dvacet lekcí.
Na letošním festivalu představíme jednu z lekcí sekce Filmová praxe.

pátek 20.11. 16:00

A TV1
16:30 - 17:00 Animátorská polepšovna 2 – Kouzlíme nejen s papírem

Animátorská polepšovna 2 – Kouzlíme nejen s papírem

Workshop

Uděláme z vás lepšího animátora! V naší polepšovně se naučíte nízkorozpočtové, profesionální animační postupy, které využijete ve své tvorbě.

Určitě už znáte papírkovou animaci. Ale možná nevíte, jak udělat, aby se vám před kamerou a pod rukama papír postupně měnil, nejen co se vzhledu a tvaru týče, ale taky třeba v úplně jiný materiál, který pak můžete různě kombinovat. (Spoiler! Například v rozemletou kávu).
A když se zadaří, na konci budeme mít kratičkou animaci na téma „zem je láva“.

Workshopem vás provede Pavel Endrle, plzeňský animátor a ilustrátor, lektor Animánie a zároveň student Sutnarky v Plzni.

pátek 20.11. 16:30

A TV1
17.00 - 18.00 Soutěžní blok F – MIDI czsk

Soutěžní blok F – MIDI czsk

Soutěžní blok

Bon Appetit

Hlína

Restaurace Esperianza Infernale

Tajný život tučňáků

Pohyby

Chytrá karanténa

Čas

Pohádka o neposlušném beránkovi

Sněhulišky

Pokračuj

 

35:17:00

pátek 20.11. 17:00

A TV1
18.00 - 19.00 Soutěžní blok J – MAXI int

Soutěžní blok J – MAXI int

Soutěžní blok

Bažina

Po hlavě

Koňský mlýn

Rovnováha

Na kahánku

Lapač balónků

Červená čára a černá čára

Dospět

Proměna

 

40:50:00

pátek 20.11. 18:00

A TV1
21.11. Sobota 13.50 - 18.00 Sobotní porce čerstvých her

Sobotní porce čerstvých her

Hra

V sobotu se vypravíme opět do The Dungeon of Naheulbeuk, kde bude pokračovat naše cesta plná strategických bitev a hrdinských činů.
Odpoledne se můžete těšit na autorské hraní Pilgrims a Creaks od českého studia Amanita Design. Václav Blín a Radim Jurda nás jako vývojáři provedou gameplayem, poví nám pár tipů a ukáží nám svoje oblíbené části nebo skrytá zákoutí, která ne každý hráč zvládne najít.

13:50 – 14:00 – trailery

14:00 – 15:30 – The Dungeon of Naheulbeuk je akční strategická adventura na motivy stolních fantasy her od vývojářů v Artefacts studio. Na cestě za poklady a dobrodružstvím vaší postavu budou provázet postavy s různými schopnostmi a je jen na vás, jak hru budete hrát.

15:30 – 17:00 – I Have Lived je atmosférická adventura následující dívku a draka propojené řetězem od studia HER.E, které tvoří sestry Sylva a Jana Ježková, známé pod přezdívkami Scey a Glow. Hra vyjde tento rok na Windows přes herní portál Steam.

17:00 – 18:00 – Pilgrims je veselá adventura od studia Amanita Design plná různorodých postav se svými vlastními příběhy. Cestujte, objevujte a sbírejte předměty, které následně můžete využít k vyřešení překážek a problémů obyvatel nádherně malovaného světa. Hrou vás provede autor Václav Bín.

Creaks je atmosférická hra plná hlavolamů a temného prostředí od českého studia Amanita Design. Příběh nás zavede společně s hlavním hrdinou do světa příšer, oživlého nábytku a ptačích knihomolů, který se skrýval za obyčejnou zdí. Po žebřících s vámi poleze sám Radim Jurda.

sobota 21.11. 13:50

A TV2
14.00 - 15.00 Soutěžní blok C – MINI czsk

Soutěžní blok C – MINI czsk

Soutěžní blok

O kuřeti Edmundovi

O nebeské rybě

O Snožroutkovi

Apollo jedna

Praotec Čech a moderní doba

Případ Měďák

Ráj na ostrově z odpadků

Rumčmajzův divoký sen

Smog

Smrt draka

Vánoce

Záchranná akce

Ztracený dinosaurus

29:40:00

sobota 21.11. 14:00

A TV1
15.00 - 15.30 Animátorská polepšovna 3 – Ohňostroj a jak na něj

Animátorská polepšovna 3 – Ohňostroj a jak na něj

Workshop

Uděláme z vás lepšího animátora! V naší polepšovně se naučíte nízkorozpočtové, profesionální animační postupy, které využijete ve své tvorbě.

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak naanimovat ohňostroj? Tady se takový trik naučíte!
Vyzkoušíme si hned několik stylů a druhů ohňostrojů ve stopmotion. Společně rozpohybujeme různorodý materiál, abychom objevili všechny možnosti a mohli si vybrat, který se nám do filmu bude nejvíce hodit. Budeme animovat třpytky, modelínu a papírky.

Jak na ohňostroj vám poví Michaela Matějková, studentka animované a interaktivní tvorby na FDU ZČU v Plzni a také lektorka Animánie.

sobota 21.11. 15:00

A TV1
15:30 - 16:00 Pavel Zvěřina: Jak psát scénář

Pavel Zvěřina: Jak psát scénář

Prezentace

Základem každého audiovizuálního díla je scénář. Bez kvalitního scénáře je velmi obtížné vyrobit kvalitní animaci.

A základem každého kvalitního scénáře je vždy precizně navržený a promyšlený příběh. Příběh je pro scénář jako kostra pro člověka, nebo jako základy pro architektonickou stavbu. Bez pevné a stabilní kostry se celý příběh může zhroutit. 

Náš kurz se věnuje právě stavbě této kostry – stavbě příběhu. Jako taková má své pevné zákonitosti, a je dobré příběh, jeho ingredience a parametry pečlivě navrhnout předem. Naštěstí, se znalostmi z našeho kurzu, to může být jednoduché a zábavné. 🙂

 

Autorem kurzu je Pavel Zvěřina, který se problematice příběhu věnuje několik let. 

Je autorem scénářů mnoha reklamních videí, spolupracuje s herními vývojáři. 

Spolupracoval i na několika audiovizuálních projektech s Janem Trnkou – Knižní putování, Příběh Marionety,  Sochy …

Kromě komerčních zakázek je také spoluautorem a režisérem krátkého animovaného filmu Bramborová pohádka.

sobota 21.11. 15:30

A TV1
16.00 - 17.00 Soutěžní blok G – MIDI int

Soutěžní blok G – MIDI int

Soutěžní blok

Emoce

Bez překážek

Takovej a makovej

Duet

Dobrou noc

Shoda

Krásné káčátko

Modrý míč

Noc úplňku

Ulice U příležitosti, ulice Osudová

1944, Jaderské moře

V dobrém i zlém

Slepci

Upír

Storky z města 2

Žár

Tobě, v předvečer osamění

Amarisi Amari

Hodný kluk

Migrace

 

53:11:00

sobota 21.11. 16:00

A TV1
17.00 - 18.00 Amanita Design

Amanita Design

Hra

Autorské hraní Pilgrims a Creaks od českého studia Amanita Design. Václav Blín a Radim Jurda nás jako vývojáři provedou gameplayem, poví nám pár tipů a ukáží nám svoje oblíbené části nebo skrytá zákoutí.

sobota 21.11. 17:00

A TV1
18.00 - 19.00 Soutěžní blok K – MAXI int

Soutěžní blok K – MAXI int

Soutěžní blok

Nunofyrbeeswax – Mučení

Rituály před spaním

Nepravděpodobná láska

Dar

Per anima ad astra

Tři stěny a střecha

Adopce

Jarní volnost

Migranti

Stařec

 

41:29:00

sobota 21.11. 18:00

A TV1
18:30 - 19:30 ŽIVÁ beseda s porotci

ŽIVÁ beseda s porotci

Soutěžní blok

Ani letos nebudete ochuzeni o možnost si naživo popovídat s našimi porotci. Připravili jsme pro vás virtuální místnost, na kterou se můžete v sobotu od 18:30 do 19:30 připojit zde. Chce to jen připojení k internetu, kameru a mikrofon.  K dispozici Vám bude Jaroslav Vančát, Lou Sanitráková a Miki Kirschner. Těšíme se na Vás!

sobota 21.11. 18:30

22.11. Neděle 13.50 - 18.00 Nedělní porce čerstvých her

Nedělní porce čerstvých her

Hra

Ve finále si zahrajeme bojovku Hades od nezávislého studia Supergiant games, která patří mezi nejlepší hry letošního roku.

 

Den ukončíme společným hraním oblíbené hry pro více hráčů Among Us – jednoduché vesmírné strategie od tvůrců Innersloth. Pokud jste v průběhu festivalu navštívili náš youtube stream, můžete se těšit na menší překvapení 🙂

13:50 – 14:00 – trailery

14:00 – 15:00 –  Once more je vizuální novela od autorky Babu Mládové alias Babufactory. Demo obsahuje úvodní střih nejdůležitějším začátkem temného a mysteriózního příběhu zmizení mladé dívky, cestování dimenzemi a setkání s nadlidskými bytostmi.

15:00 – 15:30 – studentské hry

15:30 – 17:00 – Hades je velmi kladně oceňovaná akční bojová hra s bohatým příběhem a nádherným vizuálem od nezávislého studia Supergiant Games. Hlavní hrdina, Zagreus, je synem boha podsvětí, který se rozhodne uprchnout na povrch do světa lidí. A my jako hráči mu v tom musíme pomoci.

17:00 – 18:00 – Among Us je hra pro více hráčů od studia Innersloth, kterou můžete hrát s přáteli nebo s lidmi z celého světa. Vaším úkolem jako astronauta bude zjistit, který člověk z posádky je ve skutečnosti monstrum v přestrojení a zároveň se snažit opravovat rozbité části lodi, než dojde kyslík.

neděle 22.11. 13:50

A TV2
14.00 - 15.00 Soutěžní blok D – MINI int

Soutěžní blok D – MINI int

Soutěžní blok

Krátký příběh o smogu

Láhev

Madalina volá!

Na lesech záleží

Načítá se

Ne násilí

Nový soused

O krávě, která jela vlakem

Obchod s lektvary

Pablův svět

Pád z Marsu

Poklad

Espinhópolis – Svět naruby

Záhada mizejících mrkví

Ze života ponožek

Životaplný

 

36:09:00

neděle 22.11. 14:00

A TV1
15.00 - 15.30 Animátorská polepšovna 4 – A co teď s tím? aneb jak napsat (a dopsat) příběh

Animátorská polepšovna 4 – A co teď s tím? aneb jak napsat (a dopsat) příběh

Workshop

O tom, proč Karkulka musela jít zrovna přes nebezpečný les. Proč Jeníček a Mařenka nakonec neskončili v peci. A proč je psaní filmového příběhu tak trochu matematika.
Občas dostaneme nápad na super příběh – vymyslíme skvělého hrdinu, objevíme působivé prostředí nebo upleteme perfektní zápletku. Jak ale jednotlivé komponenty příběhu poskládat dohromady, aby příběh dával smysl, a především – aby diváka bavil? To se dozvíte na scenáristickém workshopu Aleny Čadové – lektorky Animánie. Podíváme se na nejčastější nedostatky vyprávění a představíme si tipy, jak se jich vyvarovat.

neděle 22.11. 15:00

A TV1
15.30 - 16.30 Soutěžní blok H – MAXI czsk

Soutěžní blok H – MAXI czsk

Soutěžní blok

Kdo se se mnou zatočí

M E Z E R Y

Sociální krychle

Indiáni na skejtu

Peak fifteen

Tam kde končí obloha

Neuro

Starší sestra Uga

 

43:34:00

neděle 22.11. 15:30

A TV1
16.30 - 17.30 Slavnostní zahájení Festivalu Animánie + zahajovací film

Slavnostní zahájení Festivalu Animánie + zahajovací film

Ceremoniál

Zcela v duchu letošního tématu, tedy úplně na konec, přicházíme se slavnostním zahájením. Letos nás jím provedou Mlhoš a Vincek z Cirkusu paciento. Pojďte s námi sledovat, jak moc se jim podaří hrát pozpátku. Na úplný konec zahájení je pro Vás připraven film Happy end (Jan Saska, 2015), který i letos, svým neopakovatelným způsobem, uvede dramaturg Animánie Matěj Forejt.

neděle 22.11. 16:30

A TV1
17:30 - 19:00 Vítězové Animáničky 2020

Vítězové Animáničky 2020

Soutěžní blok

Pásmo filmů oceněných Animáničkou na 15. ročníku Festivalu Animánie.

neděle 22.11. 17:30

A TV1