Date Time Program Location
19.11. Thursday 14.50 - 19.00 Thursday portion of latest games (Czech/English)

Thursday portion of latest games (Czech/English)

Game

You can follow us on Twitch here: A TV2

Thu 19.11. 14:50

A TV2
15.00 - 16.00 Competition block A – MINI czsk

Competition block A – MINI czsk

Competition block

Merry Christmas

A Magic Ice Cream

Dragon’s World

The Hlanet

A Hockey Between Heaven and Earth

A Spring Story

Where the Shadows Came from

A Minute of Ecology

A Modern Fairy Tale

A Magical Forest

 

30:24:00

 

Thu 19.11. 15:00

A TV1
16.30 - 17.00 Animation Reform School 1 – How to Make an Animation Studio at Home (in Czech only)

Animation Reform School 1 – How to Make an Animation Studio at Home (in Czech only)

Workshop

This program is not English supported.

Thu 19.11. 16:30

A TV1
17.00 - 18.00 Competition block E – MINI int

Competition block E – MINI int

Competition block

Time Hidden in the Body of One School

Jaws

Four Seasons

Hungry Digitals

Girl Power

A Burning Friendship

HandPoke

The Paper Keeper

A Mysterious Mixture

Dance duel

Three Unicorns

 

40:37:00

Thu 19.11. 17:00

A TV1
18.00 - 19.00 Competition block I – MAXI

Competition block I – MAXI

Competition block

A Royal Date

Binoculars

An Afternoon Tea

A Story of How the World Came into Being and Then Came to an End

Almost-A-Circle

B.O.P

The Chestnut Boy

Neo

Zoo

Grandpa’s Journeys

What I Saw on Holiday: Budapest 2017

 

41:57:00

Thu 19.11. 18:00

A TV1
19.00 - 20.00 Closing ceremony and announcement of the Animánička Awards 2020 (in Czech only, English subtitles soon)

Closing ceremony and announcement of the Animánička Awards 2020 (in Czech only, English subtitles soon)

Ceremony

The stream of this event is not English supported. However, you can watch it afterward on YT with English subtitles. Further details coming.

Thu 19.11. 19:00

A TV1
20.11. Friday 14.30 - 19.00 Friday portion of latest games (Czech/English)

Friday portion of latest games (Czech/English)

Game

You can follow us on Twitch here: A TV2

Fri 20.11. 14:30

A TV2
15.00 - 16.00 Competition block B – MINI int

Competition block B – MINI int

Competition block

A 100% Girl

Argonautica

A Trip to Rome

Travel, Search, Watch

Cochonou and the Feline Gang

Eve & Garak

The Meaw-Mirage

Fly

The One with Dummy and Chick Saving the Moon

The Band of Endangered Animals

Where to Live?

If I Could Do Anything

A Magic House

 

37:59:00

Fri 20.11. 15:00

A TV1
16:00 - 16:30 Animetod – online methodology (in Czech only)

Animetod – online methodology (in Czech only)

Presentation

This program is not English supported.

Fri 20.11. 16:00

A TV1
16:30 - 17:00 Animation Reform School 2 – Magic with Paper and more (in Czech only)

Animation Reform School 2 – Magic with Paper and more (in Czech only)

Workshop

This program is not English supported.

Fri 20.11. 16:30

A TV1
17.00 - 18.00 Competition block F – MIDI czsk

Competition block F – MIDI czsk

Competition block

Bon Appetit

Clay

Esperienza Infernale Restaurant

The Secret Life of Penguins

The Moves

The Smart Quarantine

Time

A Tale About a Naughty Lamb

Snow Foxes

Continue

 

35:17:00

Fri 20.11. 17:00

A TV1
18.00 - 19.00 Competition block J – MAXI int

Competition block J – MAXI int

Competition block

The Swamp

Ahead

The Horse Mill

Balance

Hanging By a Thread

The Balloon Catcher

Red Line and Black Line

Grow Up

The Metamorphosis

 

40:50:00

Fri 20.11. 18:00

A TV1
21.11. Saturday 13.30 - 18.00 Saturday portion of latest games (Czech/English)

Saturday portion of latest games (Czech/English)

Game

You can follow us on Twitch here: A TV2

Sat 21.11. 13:30

A TV2
14.00 - 15.00 Competition block C – MINI czsk

Competition block C – MINI czsk

Competition block

Edmund the Chicken

A Celestial Fish

A Dream Eater

Apollo One

Čech the Forefather and the Modern Age

The Copper Coin Case

A Paradise on the Garbage Island

Rumčmajz’s Wild Dream

The Smog

The Death of a Dragon

Christmas

A Rescue Operation

A Lost Dinosaur

 

29:40:00

Sat 21.11. 14:00

A TV1
15.00 - 15.30 Animation Reform School 3 – Fireworks and How To Do Them (in Czech only)

Animation Reform School 3 – Fireworks and How To Do Them (in Czech only)

Workshop

This program is not English supported.

Sat 21.11. 15:00

A TV1
16.00 - 17.00 Competition block G – MIDI int

Competition block G – MIDI int

Competition block

Emotions

Without Obstacles

Mismatched

A Duet

Good Night

Match

A Beautiful Duckling

A Blue Ball

The Night of the Full Moon

Chance Street, Destiny Street

1944, Adriatic Sea

In Good Times and Bad Times

The Blind

Vampire

City Stories 2

Embers

To You, on the Eve of Isolation

Amarisi Amari

A Good Boy

Migration

 

53:11:00

Sat 21.11. 16:00

A TV1
17.00 - 17.30 Amanita Design presents Pilgrims (in Czech only)

Amanita Design presents Pilgrims (in Czech only)

Presentation

This program is not English supported.

Sat 21.11. 17:00

A TV1
18.00 - 19.00 Competition block K – MAXI int

Competition block K – MAXI int

Competition block

Nunofyrbeeswax – Tormento

Bedtime Rituals

Unlikely Love

A Gift

Per Anima Ad Astra

Three Walls and A Roof

An Adoption

The Spring Latitude

Migrants

An Old Man

 

41:29:00

Sat 21.11. 18:00

A TV1
22.11. Sunday 13.30 - 18.00 Sunday portion of latest games (Czech/English)

Sunday portion of latest games (Czech/English)

Game

You can follow us on Twitch here: A TV2

Sun 22.11. 13:30

A TV2
14.00 - 15.00 Competition block D – MINI int

Competition block D – MINI int

Competition block

A Short Story About Smog

A Bottle

Madalina Calling!

Woods Do Matter

Loading

No More Violence

The New Neighbour

About a Cow That Rode By A Train

Potions’

In Pablo’s World

The Fall from Mars

A Treasure

Espinhópolis – The Inverted World

The Mystery of Missing Carrots

Life Scenes of Socks

Vibrant

 

36:09:00

Sun 22.11. 14:00

A TV1
15.00 - 15.30 Animation Reform School 4 – And What Now? or How To Write (and Finish) a Story (in Czech only)

Animation Reform School 4 – And What Now? or How To Write (and Finish) a Story (in Czech only)

Workshop

This program is not English supported.

Sun 22.11. 15:00

A TV1
16.00 - 17.00 Competition block H – MAXI czsk

Competition block H – MAXI czsk

Competition block

Forget Me Not

S P A C E S

A Social Cube

Indians on Wheels

Peak Fifteen

Where the Sky is Over

Neuro

Uga the Big Sister

 

43:34:00

Sun 22.11. 16:00

A TV1
17.00 - 18.00 Opening ceremony of the Animánie Festival + opening film (Czech/English subtitles)

Opening ceremony of the Animánie Festival + opening film (Czech/English subtitles)

Ceremony

Sun 22.11. 17:00

A TV1